Összeesküvés, polgárháború, egy gyenge király, vér és menekülés és egy tiszta szerelem az 1790-es évek végi Nápolyban.
Alexandre Dumas: Luisa San Felice
Dumas könyveit nagyon szeretem, ha régebben bementem az antikváriumba és majdnem üres kézzel indultam kifelé, egy-egy Dumas-könyvet mindig magamhoz vettem. Így találkoztam A három testőrrel, A jávai orvossal és Az egy orvos feljegyzéseivel az elmúlt években, és így került a polcomra a Luisa San Felice, mely azonban valamiért mindig a mellőzés áldozata lett. Rá is tettem az idei kötelező listámra, melyről már korábban írtam.
Megérte elolvasni ezt a több, mint 700 oldalt, bár nem a legjobb Dumas-könyv, az biztos. Már öregemberként, 1863-ban írta (1870-ben halt meg).
A Nápoly-Szicíliai Királyság |
A történet az 1790-es évek nápolyi eseményeihez kapcsolódik, igazából történelmi regény. IV. Ferdinánd nápolyi király és felesége, az osztrák származású Mária Karolina királyné uralkodásának idején játszódik, amikor a Nápoly-Szicíliai Kettős Királyság nagy bajba kerül: közvetlenül a francia forradalom kitörése után a nápolyi király nagy mellénnyel elindul és Mack tábornok vezetésével bevonul Rómába (1798-ban), ahonnan rövidesen hanyatt-homlok kénytelen menekülni, mivel a francia Championnet tábornok szétzülleszti a hatszoros túlerővel rendelkező nápolyi csapatokat. Mondanom sem kell, hogy az egész háborúsdi mögött Karolina királyné áll, aki Acton miniszterrel együtt a gyakorlatban kormányozza az országot. Persze ezt követően az egész királyi család menekülésre fogja és a híres és bátor Nelson tengernagy segítségével Szicíliába menekül - sorsára hagyva a hőn szeretett hazát, Nápolyt.
Dumas természetesen rendkívül elfogult a francia eszmék, hősök és hőstettek iránt, a regény tele van iróniával - már ami Ferdinánd királyt és az ő híres eszét illeti. Nagyon élvezetesen bírálja a nápolyiakat, sok helyen megmosolyogtam.
Mária Karolina nápoly–szicíliai királyné férjével, Ferdinánd királlyal és néhány gyermekükkel (A. Kauffmann festménye) |
Nade a címadó hölgyemény, Luisa San Felice: történetünk igaz szívű, szerető, gondoskodó és hűséges fiatal asszonykája is helyet kap a regényben - ha nem is kerül a középpontba. Az ő sztorija a szerelmi szál, izgulgatunk a hős és bátor Salvato és Luisa szívéért néhány oldalon keresztül. Luisa San Felice valóságos személy, bár a regényben megjelenő Lusia inkább a legendákból fennmaradt asszonyra alapoz, a valóságos San Felice kevésbé volt szeplőtelen, ha lehet így fogalmazni.
Feltűnik a színen Luisa ellenpólusa, a gyönyörűséges Emma Lyonna (Lady Hamilton), aki egy cseppet csábító, meglehetősen romlott, azonban a királynő nagyon értékes segítőtársat talál benne. A könyv folytatásaként ismert, 1865-ben született Emma Lyonna című regényében azt gondolom, rá fókuszálunk.
Luisa Sanfelice börtönben, Gioacchino Toma festménye |
Mindezek mellett megszámlálhatatlan mellékszereplő életútját ismerjük meg, számtalan, kissé sallangos kitérőt tesz az író, melyekről sak a végén derül ki, hogy igazából nem is voltak olyan fontosak. Maga Dumas és folyton mentegetőzik a regényben a tömérdek kitérő miatt, de mint írja, legnagyobb sikert leghosszabb regényeivel ért el, és szerinte fontos a szereplők élethű ábrázolása, hiszen csak akkor érthető igazán a történet. Nem kell izgulnunk: a fontosabb cselekmények nem vesznek el, hiszen az író többször is emlékeztet rá, mi történt 100 oldallal azelőtt, aminek most jutottunk el a folytatásához - még csak nem is feltételezi, hogy emlékszünk rá (milyen igaza van...)
A fenségesen szép casertai palota, egy fontos helyszín |
A sztori egyébként lezáratlan, hiszen folytatása olvasható az Emma Lyonnában.
Nem nagyon tudok kedvenc szereplőt választani, az egyik túl jó (Luisa San Felice és San Felice lovag), a másik romlott (Karolina királyné, Emma Lyonna), a harmadik túl bátor (Nelson, a hős szerelmes Salvato és tkp. az összes francia).
Dumas nagyszerű mesélőkéjével eladta nekem ezt a történetet is - bár az biztos, hogy kell türelem az olvasáshoz. Az élet egy nyugodtabb periódusában szerintem kellemes kikapcsolódást nyújt.
Ha nem bírod kivárni, amíg megszerzed a könyvet, a MEK-en elérhető ingyenesen a Luisa San Felice és az Emma Lyonna is.
Alexandre Dumas (1802-1870) |
8/10
Képek forrása: google.com és wikipedia.com
Nagyon szép képekkel tűzdelted meg a bejegyzést! :)
VálaszTörlésÖrülök, hogy tetszik :) Egy kis hangulatkeltés :)
VálaszTörlés